וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ט"ו בשבט 2022 - זמני כניסת ויציאת החג - וואלה! חדשות

עודכן לאחרונה: 26.12.2022 / 17:14

מה זה בדיוק ראש השנה לאילנות ומהו סדר ט"ו בשבט? מתי הוא מוזכר במשנה ומה המנהגים המרכזיים?

כניסת החג: ערב יום ראשון, 16 בינואר, 2022

יציאת החג: ערב יום שני, 17 בינואר, 2022

מה מציינים?

ט"ו בשבט, היום האמצעי בחודש שבט (החודש החמישי בלוח השנה העברי) איננו חג, כי אם מועד. בלוח השנה העברי, הוא נועד לציין את "ראש השנה לאילנות". בהלכה, ראש השנה לאילן (לעץ) הוא היום הראשון ממנו מתחילה הספירה בכל הנוגע למצוות החלות בארץ ישראל על פירות העץ, דוגמת ערלה, ביכורים, תרומה, מעשר ראשון, מעשר שני, מעשר עני ושביעית. בשל כך, בט"ו בשבט נוהגים בישראל לקיים נטיעת עצים בכל רחבי הארץ, לעסוק בענייני איכות הסביבה ואף לערוך "סדר ליל ט"ו בשבט", במסגרתו אוכלים משבעת המינים, המורכבים מגידולי ארץ ישראל. ט"ו בשבט מוזכר במשנה, וכיום אף נהוג לחגוג בו את יום ההולדת של הכנסת בישראל.

משתלת אשתאול. פברואר 2017. ראובן קסטרו
ילד במשתלה/ראובן קסטרו

אוהבים פירות מיובשים? זה הפרי הכי בריא של ט"ו בשבט

סדר ט"ו בשבט, שהוא מנהג שטבעו מקובלי צפת במאה ה-15, חיזק את ט"ו בשבט בתודעה ושם במרכז את ארץ ישראל ואת המצוות התלויות בארץ. כמו בליל הסדר, גם בסדר ט"ו בשבט שותים ארבע כוסות, אולם כאן הכוסות משנות את צבען מלבן ועד אדום עז - יש האומרים שזהו סמל לפריחה בארץ ישראל המשנה את צבעה במהלך חודשי השנה. בין שתיית כוסות היין אוכלים המסובים פירות ואומרים דברי תורה בשבחה של ארץ ישראל.

לכבוד ט"ו בשבט תשפ"א יזמה קק"ל מבצע נטיעת עצים מקוון בשיתוף הציבור. הנטיעה תוקדש לשיקום יער נוף הגליל (מורדות נצרת), שחלקו הגדול עלה באש בשריפה בחודש אוקטובר 2020, ולסיוע בפעילות קק"ל למען הסביבה ושיפור איכות החיים בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully