וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כניסת שבת, זמני הדלקת נרות ויציאת שבת - פרשת וישב | 8.12.2023

זמני כניסת ויציאת שבת בערים הגדולות בישראל, עדכון שבועי של זמני הדלקת נרות, כניסת שבת ויציאת שבת, 8.12.2023 כ״ה בכסלו פרשת וישב

פרשת השבוע: פרשת וישב

בשבת הקרובה נקרא בבית הכנסת את פרשת וישב. בפרשת השבוע ישנם שני מקרים: סיפורה של תמר ואשת פוטיפר. אצל תמר היא ניסתה לרצות את יהודה על מנת שיהיה לה ממנו ילד, כי היא ידעה ששושלת בית דוד עתידה לבוא דווקא מיהודה, כמו"כ אשת פוטיפר רצתה לרצות את יוסף כי היא ראתה בכוכבים שעתיד להיות לה זרע ממנו, היא טעתה - כי הכוונה הייתה שיהיה לבתה זרע מיוסף.

על פי הרב שי טחן מרתק לראות שלמרות ששניהן התכוונו מלכתחילה לשם שמים, המדד הוא מה קורה לאדם כאשר דברים מתחילים להשתבש, אצל תמר - ברגע שהשתבש היא התנהגה בצניעות ובכבוד, ואמרה ברמז "הכר נא למי החותמת והפתילים". אבל אצל אשת פוטיפר כאשר יוסף ברח מהבית - היא מיד הוציאה את דיבתו רעה והכניסה אותו לכלא.

גם בחיי היומיום שלנו, המבחן הגדול הוא כשדברים מתפספסים ולא קורים כמו שאנחנו רוצים. ובידנו הדבר האם להיות כמו תמר שנותרה מאופקת או להיות כמו אשת פוטיפר שאיבדה את העשתונות.
המציאות הוכיחה שתמר עשתה נכון ולבסוף יצאה ממנה שושלת בית דוד ויהודה הודה בטעותו, אבל אשת פוטיפר נעוצה לדורות כרעה ושלילית.

בפרשה מסופר גם על אירועים נוספים מחיי האבות ובני יעקב. מתחילים להשתלשל האירועים אשר יביאו לירידת יעקב ובניו למצרים, ובשלב מאוחר יותר לשעבודו של עם ישראל שם. עוד ישנה התמקדות בסיפור האחים שזוממים להרוג את יוסף.

עוד פרטים על הפרשה >>

לפרשת השבוע הקודמת - פרשת וישלח
לפרשת השבוע הבאה - פרשת מקץ

ברכת הדלקת נרות

לאחר הדלקת הנרות עוצמת האישה את עיניה או מכסה אותן בידיה, מברכת ושוב מסתכלת בנרות.

"בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם,
אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ
לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּחוֹנֵן אוֹתִי וְאֶת אִישִׁי וְאֶת כֹּל קְרוֹבַי, וְתִתֶּן לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל חַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים, וְתִזְכְּרֵנוּ בְּזִכְרוֹן טוֹבָה וּבְרָכָה, וְתִפְקְדֵנוּ בִּפְקֻדַּת יְשׁוּעָה וְרַחֲמִים, וְתַשְׁכֵּן שְׁכִינָתְךָ בֵּינֵינוּ, וְזַכֵּנוּ לְגַדֵּל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים חֲכָמִים וּנְבוֹנִים אוֹהֲבֵי יְיָ, יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת זֶרַע קֹדֶשׁ, בַּיְיָ דְּבֵקִים וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּתּוֹרָה וּבְמַעֲשִׂים טוֹבִים וּבְכָל מְלֶאכֶת עֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא. אָנָּא, שְׁמַע אֶת תְּחִנָּתִי בִּזְכוּת שָׂרָה וְרִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה אִמּוֹתֵינוּ, וְהָאֵר נֵרֵנוּ שֶׁלֹּא יִכְבֶּה לְעוֹלָם וָעֶד, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה. אָמֵן".

עוד בוואלה!

תפילת הדרך לרכב ולמטוס

לכתבה המלאה
נרות שבת (צילום: ShutterStock)

מתכון לחלה

אי אפשר לקיים ארוחת שבת מסורתית ללא חלה. תוכלו להכין חלה ביתית מחומרי גלם בסיסיים שיש לכם בבית. שלוש-ארבע שעות ומהתנור שלכם תפציע חלה ביתית טרייה וטעימה. המתכון שלפניכם הוא מתכון בסיסי - ואם לא תתעקשו להבריש את הבצק בביצה מלמעלה לפני האפייה, הוא אפילו טבעוני. כל שתצטרכו הוא קמח לבן, שמרים יבשים, סוכר, מלח ושמן.

המדריך לאפיית חלה לשבת >>

חלה טרייה וטעימה לשבת (צילום: ShutterStock)

סדר הפרשת חלה וברכות

הפרשת חלה מחולקת לשני שלבים: ברכת הפרשת החלה והפרשת חתיכת החלה מהעיסה ואמירת "הרי זו חלה".

1.
ברכת הפרשת החלה למנהג הספרדים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה תְּרוּמָה.

ברכת הפרשת החלה למנהג האשכנזים:
בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה.
ויש הנוהגים לברך: בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹקֵֽינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ חַלָּה מִן הָעִיסָה.

2. יש לקחת חתיכה קטנה מן העיסה, להרים אותה באוויר ולומר: "הֲרֵי זוֹ חַלָּה".

ניתן לברך בזמן הכנת הלחם, כשמצווה זו מגינה ושומרת על האישה ועל כל בני ביתה מגזרות קשות ורעות.
בעת ניפוי הקמח יש לומר: "אנא ה' עזור לי להוציא את הרע, ועזור לי לעשות בירור בין הטוב לרע, ולהוציא את כל המשפטים וכל הדברים שלא מקדמים אותי בעבודת ה'. עזור לי לעשות בירור בין האסור למותר".
בעת הלישה יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה לי רכות וגמישות בעבודת ה', שכל מי שיאכל מין הלחם שיצא מזה- תהיה לו בריאות הגוף והנפש לעבודת ה'. לכוון להכניס פנימה את מי שיצא מן הדרך ולהתפלל על תכונותיי ומידותיי הנצרכות לעבודת ה'".
בעת כיסוי הבצק יש לומר: "הריני באה להפריש חלה, אנא ה' עזור לי שיהיה בבצק הזה הברכה כמו שברכת את עיסות אימותנו הקדושות שרה, רבקה רחל ולאה. ותן לנו פרנסה טובה אושר ושמחה ברכה בכל מעשה ידינו ושכל מי שיאכל מהלחם יתקרב אליך ותפתח לבו לעבודת ה' ושנרצה רק אותך".

לפני ההפרשה יש לברך:
"(הריני באה להפריש חלה) יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שבזכות מצווה זו ובזכות הפרשת התרומה יתוקן עוון חוה אם כל חי שסבבה מיתתו לאדם הראשון שהוא עיסתו של עולם ובזכות מצווה זו תבטל המוות מן העולם ותמחה דמעה מעל פנים ותשלח ברכה בביתנו אמן כן יהיה רצון. וכן יהי רצון מלפניך שתברך עיסותינו כמו ששלחת בה ברכה בעיסות אימותינו שרה, רבקה, רחל ולאה ויקוים בנו הפסוק "ראשית עריסותיכם תתנו לכהן להניח ברכה אל ביתך" אמן כן יהי רצון.
הריני באה לקיים מצות הפרשת חלה לתקן שורשה במקום עליון לעשות נחת רוח ליוצרנו ולעשות רצון בוראנו.
ויהי נועם ה' א- להינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו".

לאחר ההפרשה יש לברך:
"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שהמצווה של הפרשת חלה תחשב כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה, ותחשב הרמת החלה שאנו מרימים כמו הקרבן שהוקרב על המזבח שהתקבל ברצון, וכמו שלפנים הייתה החלה נתונה לכהן והייתה זו לכפרת עוונות, כך תהיה לכפרת עוונותיי ואז אהיה כאילו נולדתי מחדש נקייה מחטא ועוון ואוכל לקיים מצוות שבת קודש והימים הטובים עם בעלי להיות ניזונים מקדושת הימים האלה ומהשפעתה של מצוות חלה כאילו נתתי מעשר, וכשם שהנני מקיימת מצוות חלה בכל הלב, כך יתעוררו רחמיו של הקב"ה לשומרני מצער וממכאובים כל הימים. אמן".

הדלקת נרות שבת

 • מקובל שהאשכנזים קודם מדליקים את הנרות על הפמוטים ואז מכסים את העיניים ומברכים. הספרדים קודם מברכים ורק אחר כך מדליקים.
  זמני כניסת ויציאת השבת, הדלקת נרות ופרשת השבוע. ShutterStock
  בהדלקת נרות שבת מקובל לכסות את העיניים ולברך
 • "הדלקת נרות שבת היא אולי הסממן הכי מוכר ונפוץ של השבת היהודית. אם תחשבו על סרט או תמונה יהודית מיד תדמיינו נרות שבת על אדן החלון. ההלכה אומרת שמצוות הדלקת נרות שבת חשובה כל כך, עד שאם אדם עומד בפני ברירה האם לקנות יין לקידוש או נר לשבת - עדיף שידליק נר מאשר שיהדר בקידוש על יין. ומי שאין לו בכלל כסף, "יחזר על הפתחים" ויבקש נדבות כדי שיוכל לקיים את המצווה. מכך נוכל ללמוד עד כמה מצוות הדלקת הנרות היא חלק מרכזי ממצוות השבת.

  יש כמה סיבות למצווה הזו:
  כבוד השבת - להאיר את הבית באור נרות.
  עונג שבת - שבת חייבים ליהנות ולהתענג.
  שלום בית - הדלקת הנרות בערב שבת נועדה להשרות בבית אווירה רגועה ונינוחה.
  נרות שבת. ShutterStock
  הדלקת נקות שבת היא הסממן המוכר והנפוץ ביותר של השבת היהודית
 • מקובל להדליק שני נרות שבת אבל אפשר להדליק גם נר אחד. הסיבה המרכזית להדלקת שני נרות לכבוד השבת היא הציווי על השבת מופיע בעשרת הדברות, הכתובים פעמיים בתורה. בפעם הראשונה, בספר שמות, נאמר, "זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ".2 ציווי זה מקיף את כל המצוות הקשורות לציון קדושת השבת. בפעם השנייה, בספר דברים, הציווי הוא, "שָׁמוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ" ולכן כדי לייצג את שני ההיבטים שבקיום מצוות השבת, נהוג להדליק שני נרות - האחד כנגד "זכור", והשני כנגד "שמור".
  נרות שבת - כל מה שצריך לדעת. ShutterStock
  מקובל להדליק שני נרות שבת אבל אפשר להדליק גם נר אחד
 • מצוות הדלקת נר שבת היא לא מצווה רק לנשים, היא חלה על גברים בדיוק כמו על נשים. לכן, אם אין אישה בבית - הגבר חייב להדליק את נרות השבת. הסבר הפשוט לכך הוא שהאישה נמצאת בבית יותר והיא למעשה מנהלת הבית ולכן מסרו לה את האחריות להדלקת הנרות בבית.
  הדלקת נרות שבת. ShutterStock
  מקובל לחשוב שהדלקת נרות שבת היא מצווה של האישה בלבד, אך זה לא מדויק

מתכון לשבת של חג החנוכה: לביבות פירה וכמהין

בין כל המתכונים הקיימים לשבת, יש אחד שאתם חייבים לנסות: לביבות פירה וכמהין.

עומר מילר מקדיש את החנוכה לסבתא שרה ז"ל שלימדה אותו לאהוב לביבות תפוחי אדמה, ולסבא מתיתיהו ז"ל שנולד בדיוק בנר שלישי. הוא חושף שלושה מתכוני לביבות משגעים - מפירה וכמהין, מירק ומוקיני, שקדים ונענע. למתכונים המלאים >>

לעוד מתכונים לשבת >>

עוד בוואלה!

שלל מתכונים כשרים לארוחת שבת

לכתבה המלאה
לביבות פירה וכמהין (צילום: באדיבות המצולמים, עומר מילר)
רכבת ישראל (צילום: אתר רשמי, Cloudview שבתאי טל)

זמני נסיעות באוטובוסים בסוף השבוע:

נוע תנוע: קווים פעילים בשישי-שבת תחת "נעים בסופ"ש". לפרטים >>

חיפוש אוטובוסים בסוף השבוע דרך אתר משרד התחבורה >>

טיול לשבת: 7 ערים בישראל עם מוניטין ממש גרוע - שחייבים לבקר בהן

חדרה, אופקים ובית שאן: קבלו 7 ערים שכולם אוהבים לרדת עליהן, אבל הן ממש שוות ביקור (ורק אם אתם באמת חייבים, כן?). פרויקט מיוחד ובכלל לא מיותר >>

לעוד המלצות לטיולים בארץ בשבת לחצו כאן >>

פארק נחל חדרה (צילום: מרכז סיור ולימוד בשבילנו)

מזל החודש: קשת

תחזית מזל קשת - 21.12 - 22.11

מזל קשת שייך ליסוד האש ולקבוצת המזלות המשתנים. והוא אכן כזה: מלא אש, ולא מפסיק להשתנות לרגע. מזל קשת נשלט על ידי כוכב יופיטר, שאחראי על הצמיחה ועל התרחבות הגוף - והראש. הקשת אוהב להרחיב אופקים, על ידי לימודים - וכמה שיותר, או על ידי נסיעות וטיולים. ואכן, בתוך כל קשת יושב טיילן בינלאומי, שתמיד מוכן לקחת את התרמיל ולנדוד לדרום אמריקה. קשתים רבים אמנם מתברגנים עם השנים, אבל בכל אחד מהם נשאר אותו ניצוץ הרפתקני, שמוכן לעזוב הכל ופשוט לנסוע - והוא לא ממש משתנה עם השנים.

האופי הקשתי מאוד דומה למזלות האש: חם, ישיר, אימפולסיבי מאוד - ובולט בחוסר הטקט שלו. לפעמים נדמה שהקשת פשוט עושה כל שגיאה אפשרית שקשורה לתקשורת, ומתעקש לומר את האמת בפנים. יש כאלה שאוהבים ומעריכים זאת ויש שכועסים, אבל אי אפשר לעמוד בפני הקסם הישיר הזה, וחייבים להגיב, לטוב ולרע.

הקשת אלוף בלבדוק גבולות ביחסים. הוא בודק שוב ושוב את גבולות בן הזוג שלו, ותמיד ינסה לראות כמה רחוק הוא יכול ללכת. מילת המפתח של הקשת היא חופש. מערכות היחסים שלו נוטות להיות פתוחות יותר ממערכות אחרות: הוא פשוט חייב להרגיש את החופש הזה, כדי להתחייב מחדש. כמו במקרים אחרים, זהו הקשת - לטוב ולרע, ואם אתה רוצה להמשיך ולשהות במחיצת הקסם הזה - אתה חייב לקבל גם את החופש הזה.

בחודשים הקרובים פלוטו עובר לבית התקשורת שלכם וזה הופך את כל נושא התקשורת מבחינתכם למשמעותי במיוחד. כעת הזמן לא רק לפעול באופן אינטואיטיבי, אלא קודם כל לדבר, לשתף, לחלוק ולתרגם רעיונות ויוזמות למילים. זהו זמן ליוזמות תקשורתיות חדשות הקשורות לשיווק וקידום. זמן לקדם את מה שחשוב לכם באמת.

אם הלב הקשתי פנוי - יופיטר שעובר לבית הזוגיות והיחסים שלכם מביא איתו כמה וכמה אפשרויות להיכרויות מעניינות ואפילו יותר מזה. זו השנה למצוא את הפרטנר המתאים לכם. כמובן שזה תלוי בכם וברצון שלכם. אם לא תניעו - דברים לא יזוזו.

לצפייה בשאר המזלות >>

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully